dr Marcin Iwanicki  - V Międzynarodowa Konferencja Psychologii Pozytywnej

dr Marcin Iwanicki  - V Międzynarodowa Konferencja Psychologii Pozytywnej

dr Marcin Iwanicki
 

Filozoficzne źródła, treść i założenia psychologii pozytywnej

Bio

Marcin Iwanicki, doktor filozofii, pracownik Zakładu Historii Filozofii KUL; specjalizuje się we współczesnej filozofii anglojęzycznej. Studiował w KUL, w University of St. Andrews (Szkocja) oraz University of Notre Dame (USA), przebywał na stażach naukowych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Izraelu i Włoszech. Autor artykułów z zakresu m.in. filozofii umysłu.

Współredaktor tomu przekładów z filozofii religii Teizm, ateizm i religia (2019) oraz tłumacz licznych tekstów z filozofii analitycznej, w tym książki Michaela Louxa Metafizyka. Współczesne wprowadzenie (2021). Zajmuje się też popularyzacją filozofii, opracował m.in. zbiór tekstów przeznaczonych dla uczniów szkół średnich Sokrates i Syreny. 55 podróży filozoficznych po świecie podksiężycowym i nadksiężycowym (2019).

Informacje

  • Specjalizacja: Współczesna filozofia anglojęzyczna
  • Praktyka: Studiował w KUL, w University of St. Andrews (Szkocja) oraz University of Notre Dame (USA), przebywał na stażach naukowych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Izraelu i Włoszech
  • Uniwersytet: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Kraj: Polska

Abstrakt: Filozoficzne źródła, treść i założenia psychologii pozytywnej

Źródła psychologii pozytywnej tkwią w intuicji, powracającej w każdym okresie rozwoju kultury, że pełne rozumienie świata wymaga uwzględnienia zarówno jego aspektów negatywnych, jak i pozytywnych, a nie koncentrowania się wyłącznie na tych pierwszych. Wpływ idei pozytywności można znaleźć nie tylko w koncepcjach indywidualnego szczęścia, ale również postępu społecznego czy nawet metafizycznej natury świata. Tym, co ma wyróżniać współczesne wcielenie tej idei w psychologii jest jej empiryczna lub naukowa podstawa. W referacie przedstawimy własną interpretację głównych idei, wyników i praktycznych aplikacji psychologii pozytywnej, wskazując na ich założenia filozoficzne.